"anioł zaklęty w skorupie kamienia"

odkrywanie siebie po kawałku…

Trudna historia. Hitler i obozy koncentracyjne.

Chciałabym się podzielić z Wami swoimi obawami i poznać Wasze zdanie. Ostatnio oglądałam film Chłopiec w pasiastej piżamie (The Boy in the Striped Pyjamas). Film przedstawia przyjaźń dwóch chłopców, syna niemieckiego oficera SS i żydowskiego chłopca zamkniętego w obozie koncentracyjnym. Film polecam obejrzeć. Otwiera oczy na wiele kwestii. Ale teraz nie o tym…

Przeraziły mnie komentarze osób, które film obejrzały. Przeraziła mnie ich niewiedza czym były obozy koncentracyjne, czym były komory gazowe. Wydawało by się, że o wojnie i zagładzie Żydów powiedziano już wszystko, a jednak nasze pokolenie i najmłodsze pokolenie wie jedynie, że coś takiego miało miejsce, a czym to było nie wie. Zapewne ma na to wpływ wiele rzeczy. Niewątpliwie to, że na lekcjach historii nauczyciele boją się mówić o tym lub nie nadążają z programem i historii od I wojny światowej właściwie nie ma. Nie przeczę, że czasy starożytności i średniowiecza były ważne, ale czy nie sądzicie, że większy nacisk powinno się kłaść na historię współczesną? Może pokazanie dzieciom kim był Hitler czy Stalin nie doprowadziło by do tego, że teraz stają się oni jakby „gwiazdami pop”.

Jestem początkującym nauczycielem. Miałam praktyki w liceum, gimnazjum i podstawówce. Dzieciaki i młodzież rysują sobie swastyki na rękach, wykonują gest  „Heil Hitler”, na korytarzach można było usłyszeć teksty w stylu „Hitler nie byłby zadowolony z twoich ocen z niemieckiego”… Ludobójstwo staje się przedmiotem żartów i kpin. Dzieciaki tego nie rozumieją. Ale czyja jest w tym wina? Moim zadaniem nas – dorosłych. Bo to my powinniśmy pokazać dzieciom, że takie zachowanie jest złe. Powinniśmy ich uświadomić , że zginęło wiele ludzi… I jaką brutalną prawdą by to nie było, dzieci mają prawo wiedzieć i mają prawo zrozumieć.

Czy byliście w Oświęcimiu czy innym obozie koncentracyjnym? Czy sądzicie, że wyjazd do takiego miejsca powinien być obowiązkowym punktem lekcji historii? Czy myślicie, że mówienie o tragedii tych ludzi jest odpowiednie dla uszu czwartoklasisty?

A może ja przesadzam? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Plakat filmu:

Reklamy

Single Post Navigation

4 thoughts on “Trudna historia. Hitler i obozy koncentracyjne.

 1. Zgadzam się w pełni. Niestety nie uczy się historii w szkole. jeszcze kiedy moje dzieci chodziły do szkoły organizowano wycieczki do takich miejsc, jak obozy koncentracyjne. Teraz historia w ogóle jest okrajana jak tylko się da. Zapomina się, że naród bez historii przestaje istnieć. A może komuś na tym zależy? :-\

 2. Zgadzam się z Tobą, rodzice od początku kształtują osobowość dziecka, która ma wpływ na ich początkowy światopogląd. Temat jest poważny i zbyt mało rozważany na lekcjach. A wycieczka jest dobrym pomysłem, dzieciaki często nie słuchają na zajęciach, tam będą mogły wszystko zobaczyć

 3. Ja pamiętam jak wielkie wrażenie wywarł na mnie pobyt w Oświęcimiu. Nawet chłopcy, nazwijmy ich „lekkiego ducha” byli nad wyraz poważni. Myślę, że to w dużej mierze zasługa naszych nauczycieli, którzy umiejętnie nam wszystko wytłumaczyli. Choć niestety zdarzają się przypadki kiedy dzieci z uśmiechem na twarzy robią sobie zdjęcia w piecach, czy wykonują hitlerowski gest przed barakami (widziałam na jakimś portalu internetowym takowe).

  @maszynagocha okrajanie historii (przeważnie taj dotyczącej Polski) to moim zdaniem właśnie zacieranie tożsamości narodowej. I zgadzam się z tobą, że naród bez historii przestanie istnieć.

  Historia to bardzo ważny przedmiot wychowawczy. Ostatnio czytałam książkę o II wojnie światowej i zarówno w niej jak i w w/w filmie jest pokazane, jak dzieci wychowywano w Niemczech. Nie wykładano im na historii faktycznej historii, a Mein Kampf i wpajano im wrogość do innych narodów – także do Polaków.

  Jak przestaniemy o czymś mówić to o tym zapomnimy. Choć trzeba pamiętać, że wiele osób manipuluje historią. Mówi się przecież, że wielokrotne powtarzanie kłamstwa w końcu stanie się prawdą.

 4. Mówi się, że historia kołem się toczy.
  (Należę do pokolenia, które miało okazję słuchać naocznych świadków i ofiar faszyzmu. Ofiarami są nie tylko osoby dotknięte wojną i jej okrucieństwem, ale też sieroty, które utraciły rodziców, bliskich. Gdy miałam kilkanaście lat pokazano mi Stutthof, a w nim barak z wyrytym na deskach ścian imieniem i nazwiskiem mojego dziadka. Moje dzieci znalazły ten napis wiele lat później. Wiedziały czego szukać.)
  Jeżeli rodzice nie powiedzą (wpoją) swoim dzieciom, czym był nazizm – koło zatoczy krąg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

INSAJDER PL

[ɪnˈsaɪdəʳ] osoba dobrze poinformowana

1/100 sekundy

Fotografia to kęs życia trwający 1/100 sekundy

Books & Beauty

Blog tworzony z miłości do książek

w ostateczności

Czekając na koniec.

życiapoezja

Wiersze. Wiersze z nocy, z wieczorów, od serca.

34 minuty

Historia Prawdziwa Wiecznej Dziewczynki & Jej emocjonalne głupotki

Introweska

Anomalie życiowe

Z najniższej wieży

Poeta sum et nihil humanum a me alienum puto

stoicki blog

Stoiqowe przemyślenia

Błogoksiąg

O książkach i słowach. Bo to moje życie, praca i pasja.

Obserwatorium podróży

Podróże, tanie wyjazdy, góry. Recenzje książek i filmów oraz relacje ze spotkań podróżniczych.

Góry bliskie sercu

Sudety i ich skarby - atrakcje i szlaki

Różne pasje

każdy znajdzie coś dla siebie

nianioborntobewild.wordpress.com/

Blog parentingowo-lifestylowy

Dermatolog dla Afryki

Anna Chałupczak- Winiarska

Smakowita Podróż

Zasmakuj z nami Italii

Jaśkowe klimaty-Blog rodzicielsko-lifestylowy

Opisujemy życie. Zabawa połączona z nauką, ciekawe projekty DIY z dzieckiem, lubimy podróże, odkrywamy miejsca przyjazne rodzinom.

Witam Przyjaciół z Fotki.

GRZECZNY DIABEŁEK 2

kayab92's Blog

Just another WordPress.com site

Moja Komnata

Moje Ulubione

tkliwygie

surrealizm i miłość awangardą cudu.

Leya

To See a World in a Grain of Sand...

Magic and Crochet Hook

szydełkowanie, crocheting, crochet, robienie na drutach, knitting, jak to zrobić, how to make, wzory, schematy, patterns, sploty tunezyjskie, tunisian crochet

365 dni w obiektywie LG

365 days a lens LG

Mama na 5 etatach

"Dla naszych dzieciaków miłość oznacza poświęcony im czas. " Ph. Callaway

Irydowy Vujek

UWAGA! Blog zawiera krytyczne myślenie oraz śladowe ilości orzechów arachidowych! Czytasz na własną odpowiedzialność!

pracownia grafiki

Jolanty Waniowskiej

made by me

Krystyna Waniczek

REMANENT

super ekstra bez zaburzeń

notatki na mankietach

mysli szybkie, mysli smiale, wszystkie mysli duze i male...

stella2605

Irracjonalne podejście do świata daje racjonalne odpowiedzi. Ludzie, uczucia, szczęście... Świat nie jest czymś oczywistym. Żeby znaleźć w nim sens samemu trzeba zadać kilka pytań po czym iść i szukać odpowiedzi. ~~ me.

Srebrzysta

Po srebrzystej stronie lustra

Maybrick's Photography

Beautiful British Isles.

Miss Attitude

z książką w ręku

Ciemno trochę

trochę myśli nocą pisanych

%d blogerów lubi to: