"anioł zaklęty w skorupie kamienia"

odkrywanie siebie po kawałku…

Relacja, która tobą potrząśnie. „Żona potwora” Jacques Expert

Nie codziennie czyta się książki, które tak mocno targają emocjami czytelnika. Ta książka należy do tych właśnie, które wywołują w człowieku skrajne emocje.

„Żona potwora” to kobieta która sama siebie opisuje jako przykładną żonę i oddaną matkę. Opisuje swoje życie z człowiekiem, którego pokochała tak mocno, że mankamenty, które nas mogą odstręczać od niego, jej zupełnie nie przeszkadzały. Jest typową kurą domową znoszącą cierpliwie humory swojego męża. Jego decyzje są dla niej święte. I chociaż czasem zachowanie mężczyzny doprowadza ją do łez, wierzy święcie, że tak musi być, że tak wygląda prawdziwe, idealne małżeństwo.

Nie ukrywam – zachowanie pani Darget, jej słowa i podejście do życia, tak bardzo mnie wkurzały, że „potwór” wypadał lepiej w moich oczach aniżeli jego żona. Dla mnie nie ma wątpliwości, że kobieta wiedziała kim naprawdę jest jej mąż. Tylko czy było jej wygodnie tego nie przyznawać czy może wręcz przeciwnie – podobał się jej ten fakt? Czy przez 16 lat można nie zauważyć, żyjąc tak jak ona w ciągłym poniżeniu, że mąż jest gwałcicielem i mordercą? Przecież już na początku ich znajomości mamy sygnał jakim człowiekiem Simon – przystojny twardziel – jest. Im dalej się zagłębiamy w historię małżeństwa Państwa Darget tym jaśniej widzimy do czego zdolna jest głowa rodziny. A przecież ni mniej ni więcej czytamy bezpośrednią relację żony. A ta zimno opisuje nie tylko awantury w domu, jasne sygnały przestępstw męża, ale także znęcanie się nad nią na tle seksualnym. A może idealna żona i oddana matka lubiła być ofiarą – przecież jeszcze przed ślubem Simon zmuszał ją do zachowań, które ewidentnie nie wpisywały się w „romantyczną miłość”.

Autor, dziennikarz Jacques Expert, oddał w stu procentach złożoność relacji tych dwóch osób. Relacji które dla mnie są bardzo trudne do zrozumienia. Bo przecież nie wypada wkurzać się i nie lubić bohaterki, która przecież tak czy inaczej przez wiele lat była ofiarą. Może jej wyidealizowany świat był ucieczką od tego co przeżywała na co dzień, może kierował nią strach przed odejściem od człowieka, którego się w głębi duszy bała? A może faktycznie tak bardzo go kochała (przecież czytamy jej zarzuty w kierunku dziewczynki która została zgwałcona i zabita, jakoby miała prowokować jej męża). Mogę zgadywać jedynie na podstawie mojej nikłej wiedzy o tym, że istnieje coś takiego jak „syndrom ofiary”.

Przecież tyle słyszymy o maltretowanych żonach, a nawet dziewczynach, które pozornie mogą zerwać relacje z „katem”, a tego nie robią. Zawsze mnie dziwił ten upór i ślepa wiara w to, że człowiek który jest potworem może się zmienić w każdej chwili, że „on taki nie jest na prawdę”. Ta wręcz głupia postawa zacierania śladów po przemocy i sztuczny uśmiech, który miałby kryć ból ofiary.

Wgłębiając się w temat znalazłam bardzo ciekawy cytat, który wydaje mi się oddaje postawę tytułowej żony:

„Kiedy słucha się osób pokrzywdzonych, można odnieść wrażenie, jak gdyby mówiły o sobie dwoma głosami. Jeden, przejmujący, mówi o bólu, cierpieniu osoby skrzywdzonej, drugi – oskarżający, wytyka wszystkie słabe strony i obarcza odpowiedzialnością za wszystko. Gdy takim osobom chce się udzielić pomocy z zewnątrz, one zaprzeczają trudnościom osobistym.” (http://www.niebieskalinia.pl/pismo/wydania/dostepne-artykuly/4624-syndrom-ofiary)

 

Dla mnie główna bohaterka jest właśnie kimś takim o dwóch twarzach. Z jednej strony poniżona kura domowa, mówiąca o sobie jako o ofierze, z drugiej strony niosąca maskę twardej, wyniosłej kobiety która przecież wie czego w życiu chce.

Tylko nadal targają mną sprzeczne uczucia: czy jej współczuć czy wkurzać się na jej ślepą naiwność i dziwny charakter?

Książka, po którą warto sięgnąć. Czytelnik na pewno zapamięta ją na długo. Z czystym sumieniem muszę powiedzieć że to jedna z nielicznych pozycji, które wywarły na mnie tak ogromne wrażenie…

352x500

Reklamy

Single Post Navigation

One thought on “Relacja, która tobą potrząśnie. „Żona potwora” Jacques Expert

  1. Jest wiele tak zawiłych i przerażająco smutnych historii rodzinnych ,że tylko pozostaje nam się nie wypowiadać,ani tym bardziej irytować na tych ,którzy przeszli przez takie życie.To jak przeżywa to osoba pokrzywdzona,to ostatecznie jej wybór i decyzja.Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

INSAJDER PL

[ɪnˈsaɪdəʳ] osoba dobrze poinformowana

1/100 sekundy

Fotografia to kęs życia trwający 1/100 sekundy

Books & Beauty

Blog tworzony z miłości do książek

w ostateczności

Czekając na koniec.

życiapoezja

Wiersze. Wiersze z nocy, z wieczorów, od serca.

34 minuty

Historia Prawdziwa Wiecznej Dziewczynki & Jej emocjonalne głupotki

Introweska

Anomalie życiowe

Z najniższej wieży

Poeta sum et nihil humanum a me alienum puto

stoicki blog

Stoiqowe przemyślenia

Błogoksiąg

O książkach i słowach. Bo to moje życie, praca i pasja.

Obserwatorium podróży

Podróże, tanie wyjazdy, góry. Recenzje książek i filmów oraz relacje ze spotkań podróżniczych.

Góry bliskie sercu

Sudety i ich skarby - atrakcje i szlaki

Różne pasje

każdy znajdzie coś dla siebie

nianioborntobewild.wordpress.com/

Blog parentingowo-lifestylowy

Dermatolog dla Afryki

Anna Chałupczak- Winiarska

Smakowita Podróż

Zasmakuj z nami Italii

Jaśkowe klimaty-Blog rodzicielsko-lifestylowy

Opisujemy życie. Zabawa połączona z nauką, ciekawe projekty DIY z dzieckiem, lubimy podróże, odkrywamy miejsca przyjazne rodzinom.

Witam Przyjaciół z Fotki.

GRZECZNY DIABEŁEK 2

kayab92's Blog

Just another WordPress.com site

Moja Komnata

Moje Ulubione

tkliwygie

surrealizm i miłość awangardą cudu.

Leya

To See a World in a Grain of Sand...

Magic and Crochet Hook

szydełkowanie, crocheting, crochet, robienie na drutach, knitting, jak to zrobić, how to make, wzory, schematy, patterns, sploty tunezyjskie, tunisian crochet

365 dni w obiektywie LG

365 days a lens LG

Mama na 5 etatach

"Dla naszych dzieciaków miłość oznacza poświęcony im czas. " Ph. Callaway

Irydowy Vujek

UWAGA! Blog zawiera krytyczne myślenie oraz śladowe ilości orzechów arachidowych! Czytasz na własną odpowiedzialność!

pracownia grafiki

Jolanty Waniowskiej

made by me

Krystyna Waniczek

REMANENT

super ekstra bez zaburzeń

notatki na mankietach

mysli szybkie, mysli smiale, wszystkie mysli duze i male...

stella2605

Irracjonalne podejście do świata daje racjonalne odpowiedzi. Ludzie, uczucia, szczęście... Świat nie jest czymś oczywistym. Żeby znaleźć w nim sens samemu trzeba zadać kilka pytań po czym iść i szukać odpowiedzi. ~~ me.

Srebrzysta

Po srebrzystej stronie lustra

Maybrick's Photography

Beautiful British Isles.

Miss Attitude

z książką w ręku

Ciemno trochę

trochę myśli nocą pisanych

%d blogerów lubi to: